top of page

עצמאי בשטח - פרק ד': "אלבום זהב" - ברשת ובסלולר

במאמר הקודם סקרנו את הדרכים ה"קונבנציונליות" להתנהלות מול הגורמים בתעשיית המוזיקה כאשר יש לכם כבר לפחות חלק מההקלטות ביד – חברות תקליטים, משרדי יח"צ וכד'.


במאמר הנוכחי, שמהווה למעשה את חלקו השני של המאמר הקודם נסקור את הדרכים האלטרנטיביות לשווק את המוזיקה שלכם ולהרוויח ממנה כסף. הכוונה העיקרית היא ל"ניו מדיה" – שכשמה כן היא, ערוצי שיווק חדשים שקמו בעקבות התפתחויות טכנולוגיות ושינוי תפיסת השיווק.


באיחור של הרבה שנים מתחילה לחלחל גם לחברות התקליטים ולשאר בעלי העניין הכלכלי במוזיקה ההבנה שאת הטכנולוגיה, על יתרונותיה וחסרונותיה לא ניתן לעצור. כולם כבר מבינים שצרכן המוזיקה החדש מעדיף את הסינגלים והלהיטים על פני האלבום ומעדיף אותם כאן ועכשיו – על המחשב, ביוטיוב בנגנים ניידים ובסלולרי.


בהתאם לכך פותחו בשנים האחרונות פלטפורמות לשיווק מוזיקה שלא על גבי דיסקים. בחרתי לפרט על 2 הפלטפורמות העיקריות – מכירת שירים דרך אתר באינטרנט והורדות לסלולר. 

שיווק האלבום ברשת:
מדובר למעשה על חנויות מקוונות לרכישת אלבומים ושירים. חלק מהחנויות הן פרטיות וחלק הן למעשה חלון ראווה של חברות תקליטים. לרוב יוכל הצרכן לבחון בין הורדת שיר בודד במחיר סמלי, הורדת האלבום במחיר נמוך יותר מהמחיר בחנויות, או רכישה של האלבום שישלח אליו לביתו. הפצה מקוונת היא פיתרון טוב, זמין וזול, ובימינו משתמשים בו אמנים מכל הסוגים והגדלים.


ההפצה המקוונת מאפשרת לאמן להגיע אל קהל היעד שלו כמעט ללא עלות (אתרים כמו בנדקמפ לוקחים אחוז סמלי ממחיר המכירה), ניתן לעצב את העמוד, להוסיף את מילות השירים, קישורים לפייסבוק, ועוד ועוד.ככל שעובר הזמן אנו מגלים שהקהל בעולם (ולאחרונה גם בישראל) שמח לשלם על תוכן איכותי שהוא צורך ברשת, כך גם במקרה של רכישת סינגלים בודדים ועל אלבומים.עולם הסלולר:

בשנים האחרונות כל נושא האינטרנט הסלולרי והתוכן הסלולרי תופסים תאוצה הולכת וגוברת. עם פיתוחם של הדורות החדשים של המכשירים הסלולריים ניתן היום לשמוע אלבומים שלמים דרך המכשיר, להשתמש בקבצי MP3 כצלצולים, לצפות בקליפים ומה לא.


כמו כן, התחרות בין החברות הסלולריות כבר לא מתמקדת במחיר השיחה לדקה אלא בתוכן הנוסף המוצע ללקוח. עולם התוכן הזה חשף פלטפורמה חדשה ורווחית למוזיקאים, גם העצמאיים שביניהם.


חוץ מחברות הסלולר קמו גופים פרטיים אשר משווקים ומתווכים תוכן סלולרי – לרוב אלו אתרים דרכם תוכלו להוריד משחקים, רינגטונים וכו'. עולם הסלולר הוא מורכב, וקשה לעקוב אחר השינויים, אולם ישנם מספר הבדלים בסיסיים בין הפלטפורמות שכדאי לכם להכיר: 

חברות הסלולר – המסלול הישיר:
מדובר למעשה בתהליך הדומה להצגת החומרים שלכם בפני חברות התקליטים. בכל חברה סלולרית ישנו עורך תוכן/עורך מוזיקה המחליט אילו תכנים יוצעו לצרכנים דרך פורטל החברה/אתר האינטרנט. כמובן שמילת המפתח היא פוטנציאל הרווח. לרוב מומלץ לפנות ישירות לחברה הסלולרית כאשר כבר משהו נעשה בשטח – אם שירים שלכם מנוגנים בתחנות הרדיו או אם יש עליכם "דיבור" חזק ברחוב.


לרוב המחיר של הורדת שיר דרך המפעיל יעלה לצרכן כ 4 ₪, חלוקת הרווח משתנה בהתאם למשא ומתן ביניכם לבין המפעילה (כמובן, ככל שאתם "גדולים" יותר כך כוח המיקוח שלכם גדל).חברות תוכן שעובדות מול המפעילים – המסלול העקיף
בארץ פועלות מספר חברות אשר מקשרות בין האמן לבין המפעילות הסלולריות תמורת אחוזים מהרווח. אלו למעשה מעין משרדי יח"צ לתחום הסלולר.


אותן החברות מרכזות קטלוגים של אמנים ומציעים אותם לעורכים המוזיקליים של החברות, כאשר במידה והחברה הסלולרית לוקחת את התוכן, החברה המקשרת אף יכולה לקדם את השירים הספציפיים שלכם בפורטלים – רוב ההורדות של הטרוטונים/קליפים וכו' הן של אמנים מוכרים או של תוכן הנמצא בדף הראשי המופיע על הצג.
גם אל החברות האלו מומלץ (אם כי לא חובה) להגיע מצוידים במשרד יח"צ/תיק עיתונות ולפחות מעט "קבלות" על עבודת השטח שלכם. זה יסייע לאותה החברה למכור את התוכן למפעיל ולקדם אותו.


היתרון בעבודה עם חברה כזו הוא אותו יתרון של עבודה עם משרד יח"צ כאשר אתם מנסים לחדור לרדיו – אלו גופים מקושרים (המרכזיים מביניהם כמובן) המרכזים תוכן רב ולכן ברי השפעה על המפעילות, עובדה המסייעת בהגברת כמות ההורדות.


החיסרון כמובן הוא הכללתו של גורם שלישי בחלוקת הרווחים. לרוב החברה הסלולרית תיקח בין 50-75% מההכנסה, והיתרה (בין שקל בודד ל 2 ₪) תתחלק ביניכם לבין חברת התוכן (סביב ה 50% תלוי במו"מ). 

חברות תוכן עצמאיות:
מדובר בחברות עצמאיות המשתמשות בפלטפורמה של הורדות דרך הסלולר אך אינן תלויות במפעיל הסלולרי.ישנן מספר לא קטן של חברות כאלו, כמובן שכדאי להתחבר לפופולאריות שביניהן. כאן אין כמעט סינון של חומרים וכמעט כל אחד יכול להציע את התוכן שלו. היתרון מובן מאליו, הבמה פתוחה כמעט לכולם, אך כאן גם החיסרון, הרבה מהתכנים הם ברמה לא גבוהה.


זאת ועוד, המחיר עבור הצרכן כמעט כפול מאשר דרך הפורטלים של המפעילות הסלולריות, זאת מכיוון שהן בכל מקרה גובות כ 4 ש"ח עבור הודעת המולטימדיה, עליהם מתווסף המחיר שגובה חברת התוכן (בין 3-5 ₪) כך שהצרכן לרוב יעדיף את התוכן המוצע לו דרך הפורטלים של החברה שלו. 

כמובן שהפלטפורמה הזו היא טובה יותר מכלום ובמידה ויש לכם גרעין טוב של קהל, היא עשויה להיות הפתרון עבורכם.פרק א' | פרק ב' | פרק ג' | פרק ד' | פרק ה'

לדף הבית

 

חזור למעלה

home
clients
gallery
publications
ar
phone
email
facebook
bottom of page